Download:

13 Eylül 2018 Perşembe

DAF, CO2 beyanını benimsiyor


Taşıma verimliliğinde ve çevreyi korumada lider olan DAF Trucks, 1 Ocak 2019 itibarıyla üretim hattından çıkacak kamyonlar için Avrupa CO2 düzenlemesi beyanını benimsiyor. DAF, bu yılın dördüncü çeyreğinde, yasal gereksinimlerin gerektirdiği zamandan önce onaylı CO2 değerlerini yayınlayacaktır.

DAF-XF-530-FAN-6x2

Avrupa düzenlemeleri, Ocak 2019 itibarıyla tüm yeni 4x2 ve 6x2 ağır hizmet tipi Euro 6 kamyonların (16 ton+) fabrikadan CO2 emisyonu beyanıyla çıkmasını gerektirmektedir. Diğer araç yapılandırmaları da 2020 yılında bunu takip edecektir. Emisyon beyanı değerleri tek tip bir hesaplama aracı olan Vecto ile elde edilir. Bu durum standart haline getirilmiş ve onaylı bir prosedür gerektirir. Bu sayede yeni CO2 beyanı düzenlemesiyle birlikte taşıma operatörleri, yeni bir kamyon sipariş etmeden önce farklı kamyon modellerinin ve hatta üreticilerinin CO2 emisyon değerlerini kolaylıkla karşılaştırabilecektir.

DAF, onaylı CO2 beyanı değerlerini yılın son çeyreğinde fiyat teklifi aşamasında ve sipariş onay belgesinde yayınlamaya başlayacaktır. Böylelikle DAF bayisi, müşterilerin teslim alacakları kamyonların CO2 değerlerinin nasıl olacağını müşterilere önceden bildirebilecektir. Standart çekici/römork kombinasyonu veya normal kutu tipi kasalı mesleki kamyonlar için Vecto değerleri, üç tip uygulama için standart güzergahlar kullanılarak ve onaylı giriş verileri uygulanarak hesaplanır.

Sektörde lider yakıt tüketimi

Yönetim Kurulu üyesi ve Pazarlama ve Satış sorumlusu Richard Zink: "Gezegenimize ve gelecek nesillerimize en üst düzey özeni göstermekte kararlıyız. Bu nedenle kamyonlarımızı gelecekte daha da temiz yapma çabalarımızı sürdürmemiz gerekiyor. Kamyon satın alırken göz önünde bulundurulan en önemli unsurlardan biri yakıt tüketimidir, CO2 emisyonu da doğrudan yakıt tüketimine bağlıdır. Yeni CF ve XF'in piyasaya sürülmesiyle DAF, yakıt tüketiminde %7 oranında etkileyici bir iyileştirme elde etmiştir. Bu iyileştirme, aynı zamanda CO2 emisyonlarında da elde edilerek bu kamyonları sektörde lider konumuna taşımıştır" şeklinde konuştu.

Sektöre öncülük eden kamyon ve hizmetler sunmanın yanı sıra DAF, araç emisyonlarını daha da azaltmak için alternatif, sürdürülebilir elektrikli ve hibrit aktarma organları geliştirmektedir. Yeni nesilleri artık gıda üretimiyle çatışmayan ve %80'e kadar daha az CO2 emisyonu olan HVO (Hidrojenize bitkisel yağ) gibi alternatif yakıtlar, aracın bakımına herhangi bir etkisi olmadan en yeni DAF kamyonlarında kullanılabilir.

Akıllı TOPEC yapılandırma aracı

"Akıllı DAF TOPEC araç yapılandırma aracımızla, halihazırda yarı römork veya üstyapı donanımını ve hatta güzergahları hesaba katarak müşterilerimizin kamyonlarına ait özel yakıt tüketim değerlerini sağlayabiliyoruz," diyor Richard Zink. "Bu da bayilerimizin ilgili işe en uygun ve aynı zamanda en ekonomik, en çevre dostu kamyonu belirlemesini sağlıyor. İşte DAF Transport Efficiency tam olarak budur."Daha fazla bilgi

DAF Trucks Turkey Otomotiv Ticaret Limited Şirketi
Gregor van der Mark
+31 40 214 5025

For more information

DAF Trucks N.V.
Corporate Communications Dept. 
+31 40 214 41 91