19 Eylül 2018 Çarşamba | Hanover | DAF Trucks N.V.

Yenilikçi Elektrikli Kamyonlar Geleceğe Giden Yola Işık Tutuyor


DAF Trucks, Hanover IAA 2018'de:

  • DAF LF Battery Electric Innovation Truck
  • DAF CF Battery Electric Innovation Truck
  • DAF CF Hybrid Electric Innovation Truck
  • 2018 ve 2019'da başlayacak müşteri saha testleri

Download:

DAF, 20-27 Eylül tarihleri arasında Hanover'de gerçekleştirilecek IAA 2018'de "Mirasımızın gururu, günümüzün lideri, geleceğe hazır" genel temasından yola çıkıyor. DAF Trucks, yenilikçi taşımacılık çözümleri geliştirme alanında sahip olduğu 90 yıllık mirasın sonucu olan eksiksiz ve sektör lideri ürün ve hizmet serisini sergiliyor. Avrupa'da kamyon alanında pazar lideri olan DAF; yakıt verimliliği, çalışma süresi, güvenilirlik ve sürücü konforu bakımından da bir numara olma özelliğini koruyor. Avrupa'nın en büyük kamyon fuarında sergilenen gelişmiş LF Electric, CF Electric ve CF Hybrid Innovation kamyonlar, DAF'ın güç aktarma organları alanındaki liderliğini ortaya koymasının yanı sıra şirketin geleceğin taşımacılığına ilişkin görüşünün temel bir parçasını oluşturuyor.

DAF standı, fuar alanı Salon 17'de yer alacak. 2500 m2'lik bir alana yayılan stant alanında; kalite, düşük işletim maliyetleri ve araç performansı standartlarını yeniden belirleyen tüm otoyol ve mesleki ürün serisi sergilenecek. Sergilenen DAF kamyonlar arasında, dağıtım taşımacılığı için kullanılan LF ve çok çeşitli uygulamalara yönelik çok yönlü tasarlanan CF'in yanı sıra ağır ve uzun yol taşımacılığında kullanılan üstün XF modelleri yer alıyor. CF ve XF, yakıt verimliliğini %7 oranında iyileştirerek sektördeki ölçütü belirleyen kapsamlı bir teknik yenilikler paketi sayesinde "2018 Yılının Uluslararası Kamyonu" seçildi. DAF LF, Birleşik Krallık'ta "2018 Yılının Filo Kamyonu" ödülünü aldı.

DAF IAA standında, DAF ve 1100 satış ile servis bayisinin, sınıfında lider ürünlerini desteklemek amacıyla verdiği tüm hizmetlerin önemini vurgulamak için PACCAR Financial, PacLease, PACCAR Parts, DAF MultiSupport Onarım ve Bakım ile DAF Connect filo yönetim sistemi de dikkatleri çekiyor. 

Sıfır Emisyonlu Taşımacılık Yolunda

DAF, yakıt verimliliği ve düşük emisyonlar alanında sahip olduğu sektör lideri pozisyonunu daha da güçlendirme yönündeki hedefini vurgulamak amacıyla IAA'da Innovation Trucks serisinin tamamını sergiliyor. Bunların arasında orta ve ağır hizmet tipi şehir içi dağıtım için LF Electric ve CF Electric araçlarının yanı sıra orta menzilli dağıtım için kentsel alanlarda sıfır emisyon özelliğine ve genelde en iyi performansa sahip CF Hybrid de yer alıyor. Bu yenilikçi çözümler şehirlerdeki yerel hava kalitesini yükseltme ve CO2 emisyonlarını düşürme ihtiyaçları için geliştiriliyor.

DAF LF Electric Innovation Truck

DAF LF Electric, sıfır emisyonlu şehir içi dağıtım uygulamalarına yönelik 19 ton ağırlığında, tamamen elektrikli bir kamyondur. Bu kamyon, 195 kW/266 hp elektrik motoruyla (en yüksek 250 kW/340 hp) Cummins teknolojisine sahiptir; motor, kamyon tam yüklüyken 220 kilometreye varan bir menzil sağlayan 222 kWh'ye kadar bir pil paketiyle desteklenir. Pil paketinin modüler olması sayesinde kapasite, müşterilerin ihtiyaç duyduğu menzile ölçeklenebilir.

Şehir içi dağıtımda DAF LF Electric'in 220 kilometrelik menzili idealdir. %80 kapasiteye kadar hızlı şarj 70 dakika sürer.

DAF CF Electric Innovation Truck

DAF CF Electric; daha fazla yük kapasitesi ve hacim gerektiren kentsel dağıtım taşımacılığı ve süpermarket teslimatları gibi, tek veya çift dingilli yarı römorkların standart olduğu durumlar için ideal sıfır emisyon çözümüdür.

CF Electric, 37 tona kadar brüt toplam ağırlıklı (GCW) uygulamalar için bir 4x2 kamyon ünitesidir. Bu kamyon, DAF'ın çok yönlü CF serisini ("2018 Yılının Uluslararası Kamyonu") temel alır ve tamamen elektrikli çalışma için VDL'nin gelişmiş E-Power Teknolojisini kullanır. Akıllı güç aktarma organının merkezini, enerjisini 170 kWh lityum iyon pil paketinden alan 210 kW/286 hp (en yüksek: 240 kW/326 hp) elektrik motoru oluşturur.

CF Electric'in menzili yaklaşık 100 kilometre olup bu miktar yüksek hacimli şehir içi dağıtım uygulamaları için uygundur. Piller 30 dakika içinde hızlı şarj edilebilir ya da 1,5 saat kadar kısa bir sürede tam şarj edilebilir. Navlun yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında geçen süre pil paketini şarj etmek için kullanılabilir.

DAF CF Hybrid Innovation Truck

DAF CF Hybrid, kentsel alanlarda sıfır emisyon ile elektrikli sürüşün yanı sıra en yeni ultra temiz dizel teknolojisi sayesinde kentsel alanların dışında çok daha uzun bir menzil sunacak şekilde geliştirilmiştir. Elektrik ve dizel gücünün birleşimi, en yüksek lojistik verimliliği sağlar.

Modern DAF CF Hybrid, çok verimli 10,8 litre PACCAR MX-11 motorun (330 kW/450 hp) ZF elektrik motoru (75 kW/100 hp / en yüksek: 130 kW/175 hp) ve hibrit tahrik hatları için özel bir ZF Traxon şanzımana sahiptir.

Elektromotor, Brüt Toplam Ağırlığa göre 30 - 50 kilometre aralığında tam elektrikli, sıfır emisyonlu bir menzil sağlayan 85 kWh pil paketiyle desteklenir. Piller, otoyolda sürüş sırasında dizel motor tarafından ve şarj istasyonunda bir DC şarj cihazı kullanılarak şarj edilebilir. Araç, 30 dakikada tam şarj olan ve yalnızca 20 dakikada %80 şarj düzeyine ulaşan hızlı şarj özelliğiyle tasarlanmıştır.

CF Hybrid, kentsel alanların dışında, hibrit teknolojisinin akıllı enerji yönetimi sayesinde ekstra yakıt tasarrufu sağladığı temiz ve verimli PACCAR MX-11 dizel motordan güç alır. Rejeneratif enerji, frenleme sırasında ve Down Hill Hız Kontrolü ve Tahmini Seyir Kontrolü gibi hıza bağlı kontroller kullanılırken yakalanır. Bu enerji en uygun olduğu düşünülen durumlarda dizel motoru desteklemek ve yakıt tüketimini daha da azaltmak amacıyla frenleme ile rejenere edilen enerji elektrik motoru tarafından kullanılır.

Hibrit sistemin pil paketi; elektrik tahrik hattına, elektrik hava kompresörüne ve isteğe bağlı akıllı e-PTO'ya güç sağlar. e-PTO, sıcaklık kontrollü taşımacılık uygulamalarında yarı römorklarda soğutma ekipmanına tahrik gücü sağlamak için kullanılarak düşük gürültü düzeyli çalışmayı daha da iyileştirebilir.

Müşteri Odaklı Strateji

"Tüm geliştirme çalışmalarında birincil olarak müşterilerimize değer sağlama fikrine öncelik veriliyor," diyen ürün geliştirmeden sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Ron Borsboom sözlerine şöyle devam etti: "Yaklaşımımız her zaman yeni geliştirdiğimiz özellikleri piyasaya sunmadan önce kapsamlı bir şekilde doğrulamaktan yana oldu ve ileride de böyle olacak. Bu müşteri odaklı strateji, elektrikli ve hibrit kamyonlarda da devam ediyor. Şehirler sıfır emisyon bölgeleri oluşturmaya ilişkin niyetlerini açıkladıkça, gelecekte sıfır emisyon ve düşük gürültü seviyelerine yönelik bir talep doğabilir ve bu talep müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak geniş çözüm seçenekleri aramalarına neden olabilir."

İlk CF Electric kamyonlar bu yıl lider müşteriler tarafından saha testinde kullanım için piyasaya sunulacak. LF Electric ve CF Hybrid için benzer saha testlerinin 2019'da başlaması planlanıyor. DAF, pazar hazır olduğunda bu yenilikçi kamyonları sunmaya hazır olacak.

90 yıllık DAF Mükemmelliği

Hub van Doorne'nin DAF'ın temellerini atmasının 90. yılını anmak için IAA standında son derece özel XF 90. Yıl Dönümü Sürümü'nün yanında altmışlı yılların sonuna ait tarihi bir DAF 1600 modeli sergileniyor. Bu son derece özel DAF XF’in 1928 yılındaki kuruluşunu anmak için üretildi. Araçta birinci sınıf bir seçenek paketi, özel çizgi ve dış tasarım elemanları ve en güçlü 530 hp/390 kW PACCAR MX-13 motor yer alıyor. DAF'ın ünlü tarihi logosu kamyonun ön tarafının yanı sıra hem kabinin yanlarında ve arkasında hem de tamamen deri döşemeli lüks iç mekanda gururla sergileniyor.

DAF geçtiğimiz 90 yıl içinde Avrupa kamyon endüstrisinde önde gelen araçları geliştirdi.

DAF'ın Avrupa ağır hizmet pazarındaki payı 2017'de %15,3 seviyesindeyken bu yılın ilk yarısında %16,5'e yükseldi. DAF Trucks, Hollanda, Macaristan, Birleşik Krallık, Polonya, Belçika, Romanya, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan'da ağır hizmet pazarının lideri olmasının yanında kamyon segmentinde Avrupa'nın pazar lideri olarak öne çıkıyor. Avrupa'nın en büyük kamyon pazarı olan Almanya'da, DAF en büyük ithalat markası durumunda.

DAF Trucks'ın başkanı Harry Wolters şöyle açıklıyor: "DAF, verimlilik ve kalite alanında standardı belirleyen mükemmel kamyonlar ve sektörde lider hizmetlerle varlığını Avrupa'da ve ötesinde daha da genişletmek için iyi bir konuma sahip."

Salon 17'deki DAF standında, uzun yol taşımacılığı ve mesleki kullanıma yönelik sınıfında lider kamyonlar için özel alanlar bulunuyor, bu da DAF'ın her uygulama için mükemmel aracı sunduğunu vurguluyor.

Salon 17'deki B20 numaralı DAF standında aşağıdaki araçlar sergileniyor:

Günümüzün Lideri

Otoyol kamyonları
XF 530                                              Super Space Cab donanımlı 4x2 kamyon
XF 530                                              Super Space Cab donanımlı 6x2 kamyon
XF 480                                              Fabrika çıkışı olarak BDF çerçeve donanımlı 6x2 sabit kasalı kamyon

Mesleki kamyonlar

LF 290 Construction                        Day Cab donanımlı 4x2 sabit kasalı kamyon
CF 450                                              VDL Kancalı lift sistemi donanımlı 8x2 sabit kasalı kamyon
CF 450                                              Liebherr mikser donanımlı 8x4 sabit kasalı kamyon

Mirasımızın Gururu

1600                                                  1967 4x2 sabit kasalı kamyon
XF 90. Yıl Dönümü Sürümü          Super Space Cab donanımlı 4x2 kamyon – sınırlı sürüm 

Geleceğe Hazır

LF Electric Innovation Truck
CF Electric Innovation Truck
CF Hybrid Innovation Truck

 

Daha fazla bilgi

DAF Trucks Turkey Otomotiv Ticaret Limited Şirketi
Gregor van der Mark
+31 40 214 5025

For more information

DAF Trucks N.V.
Corporate Communications Dept. 
+31 40 214 41 91